Infolinka 608 000 621
E-shop

Proč bychom měli řešit, jestli náš krb akumuluje tepelnou energii? S tímto dotazem se setkáváme tak často, že si odpověď na něj zaslouží samostatný článek!

Když se řekne krb, většina z nás si představí uklidňující plápolání ohně a rodinnou pohodu. Právě tyto představy jsou důvodem, proč většina zákazníků vyžaduje krb s velkým sklem. Chtějí si zkrátka užít pohledu do ohně co nejvíce.

Problém je, že tyto krby pak produkují více tepla, než dům potřebuje. Pohled na praskající oheň je sice krásný, když se ale kvůli teplu nedá v místnosti vydržet, je pohoda ta tam. Řešením jsou akumulační krby.

Zaměřte se proto hlavně na funkční stránku krbu a tu designovou berte jako bonus. Navštivte nás už během projektování nebo stavby domy a my vám poradíme, kde krb postavit, abyste z něj měli maximální užitek.

Nenechte teplo unikat z okna

Podívejme se na konkrétní případ - manželé Březinovi mají rodinný dům s tepelnou ztrátou 5 kW a touží přesně po takovém krbu, jaký jsme popsali na začátku. My jim takový krb můžeme dodat, problém je v tom, že pro ně nebude příliš výhodný.

Čím je krb větší, tím má pochopitelně vyšší výkon. Ten, který si Březinovi vybrali, má výkon 15 kW, což je o 10 kW víc, než potřebují. Kdykoli by tedy v krbu zatopili, velmi rychle by otevírali okna, protože by doma měli přetopeno.

Jde to ale i jinak. Místo aby přebytečných 10 kW unikalo bez užitku z okna ven, můžeme tepelný výkon krbu rozložit na delší dobu a energii využívat postupně. Existují hned dvě možnosti, jak toho docílit.

S akumulací vám pomůže voda

První řešení spočívá v použití teplovodního systému s akumulační, ideálně dvoukomorovou, nádobou. Díky tomuto systému krb vytápí místnost a zároveň ohřívá užitkovou vodu.

Krb zhruba po 30-45 minutách začne domu předávat tepelnou energii. Dům energii přijímá, ale jen do té míry, do jaké potřebuje (u Březinů je to 5 kW). Inteligentní řízení topného systému poté začne celý systém regulovat a nadbytek energie ukládá do akumulační nádoby.

Když budete topit cca 5 hodin, získáte díky tomuto řešení energii na dalších 8 hodin. Doma nebudete mít přetopeno a vytvořenou energii využijete s účinností větší než 85 %.

Základem jsou speciální materiály

Druhé řešení je naše oblíbené. Je totiž přirozenější, jednodušší a týká se hlavně těch, kteří mají krb jako druhý zdroj vytápění - což je většina.

Rozhodnete-li se pro tuto variantu, krb vám postavíme z materiálů s vysokou akumulační schopností a skvělou tepelnou vodivostí, jakými jsou šamot, andezit, mastek a keramika. V krbu pak topíte v určitých intervalech a vzniklá energie se ukládá do stavby. Odsud se postupně a v určeném výkonu uvolňuje.

Tímto způsobem sice nevytopíte celý dům, ale všechny místnosti přilehlé ke krbu ano. Navíc to bude nezávislé na elektřině, chlazení a vyhnete se i jinak nutným kontrolám akumulační nádrže a všech pojistných ventilů.

Zaujaly vás akumulační krby? Ozvěte se nám pro více informací!

Zpět do poradny