Infolinka 608 000 621
E-shop

Pohled do plamenů umocňuje pocit tepla. Do plamenů sálajícího krbu se vydržíte dívat a nikdy vás neomrzí. Mezi takzvaná pohledová topidla řadíme krby, krbová kamna, litinová a kachlová kamna. Zejména krby navozují útulnou atmosféru domova. Krb navíc můžete velmi efektivně využít jako zdroj vytápěcího systému a v neposlední řadě tak ušetřit slušné peníze.

Tři druhy tepla

Každý krb může vydávat tři druhy tepla - sáláním, prouděním a vedením. Pro otevřené krby, tedy krby s otevřeným ohništěm, je ze všech tří způsobů šíření tepla nejvýznamnější sálavé teplo. To ale není optimální pro vytápění vzhledem k výrazné změně teploty s rostoucí vzdáleností od zdroje. Jinými slovy – u krbu je teplo, ve vzdálenějších místech je zima. Účinnost spalování v otevřeném krbu je navíc poměrně nízká, pohybuje se pouze mezi 15 až 20 %. A to pouze v případě, že jej stavěli odborníci.

Uzavřená krbová vložka

Účinnost spalování až na 80 % lze výrazně zvýšit zabudováním uzavřené krbové vložky. V kvalitní krbové vložce se spaluje dřevo v primárním okruhu, přehořelé zbytky se pak ještě spalují znovu technologií sekundárního spalování. Krbová vložka je konstruována tak, že její druhý plášť funguje jako výměník. Z něho se odvádí horký vzduch dál do teplovzdušných rozvodů. Horký vzduch může buď cirkulovat přirozeným způsobem, nebo může být rozháněn do celého domu ventilátorem.

Vytápění pomocí teplovzdušných rozvodů s ventilátorem je pochopitelně rychlejší a tepelné ztráty jsou mnohem menší. Teplovzdušným systémem s ventilátorem lze z jednoho zdroje vytopit i 500 m3, přičemž rozvody potrubí mohou dosáhnout délky až deset metrů.

Zpět do poradny